Polidomes ukazało się w kwartalniku Polskiej Izby Inżynierów. W czasopiśmie tym poruszamy różnorodne tematy i ciekawostki z zakresu budownictwa. Numer marcowy 2023 poświęcony był m.in. pomocy w odbudowie Ukrainy, budowie nowoczesnych mostów oraz konstrukcja kopuły.

Zaprojektuj architekturę geodezyjną wg Polidomes

Przegląd Historyczny: W artykule podkreślono, że kopuły były wykorzystywane w budownictwie od wieków, na przykład w postaci grobowców lub kopców. Później kształt ten został zaadaptowany do budownictwa mieszkalnego, a małe chaty w kształcie kopuły budowano na Bliskim Wschodzie, w Indiach i w regionie śródziemnomorskim. Kopuły straciły jednak na znaczeniu w okresie gotyku, by odzyskać popularność w okresie baroku i renesansu. Obecnie kopuły buduje się głównie z zakrzywionych paneli żelbetowych, ale stosuje się również lżejsze i bardziej mobilne rozwiązania, takie jak siatki geodezyjne wykonane z rur stalowych o różnej długości.

Definicja i pionierzy: Kopuła geodezyjna to półkulista konstrukcja cienkowarstwowa zbudowana z trójkątnych elementów wpasowanych w powierzchnię półkuli. Pierwszą taką kopułę, służącą jako planetarium, zaprojektował Walter Bauersfeld, główny inżynier firmy Carl Zeiss. Dwadzieścia lat później Buckminster Fuller ukuł termin „geodezyjne" dla tego. Fuller, mimo że był wynalazcą, spopularyzował tego typu konstrukcje w USA i uzyskał na nie patent w 1954 roku. Najstarsza istniejąca kopuła geodezyjna zbudowana przez Fullera znajduje się w Woods Hole w stanie Massachusetts, a zbudowali ją w trzy tygodnie jego studenci w 1953. Koncepcja kopuły geodezyjnej spodobała się Fullerowi, ponieważ pozwalała na bardzo duże rozpiętości i obciążenia w przypadku bardzo lekkiej konstrukcji. Ponadto półkula zawiera największą objętość przy najmniejszej powierzchni zewnętrznej.

Zastosowania: Kopuły geodezyjne z powodzeniem sprawdzają się jako konstrukcje specjalne, takie jak budynki systemów wczesnego ostrzegania w odległych rejonach Kanady, kopuły aluminiowe Kaiser, audytoria, obserwatoria meteorologiczne i inne. Pierwszym powszechnym zastosowaniem kopuły geodezyjnej w budownictwie głównego nurtu była Złota Kopuła w Oklahoma City, używana jako bank. Szerszą uwagę zyskała na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1964 roku dzięki kopule zaprojektowanej przez Thomasa C. Howarda, która obecnie służy jako woliera w zoo w Queens. W 1975 roku na biegunie południowym wzniesiono kopułę, która musiała wytrzymać ekstremalne obciążenia wiatrem i śniegiem.

Projektowanie i materiały: Kopuły geodezyjne są konstruowane przy użyciu różnych materiałów i metod, w tym drewnianych ram pokrytych sklejką, konstrukcji stalowych pokrytych płótnem lub szkłem, prefabrykowanych żelbetów i aluminium (jako substytut stali).

Współczesne zastosowanie konstrukcji stalowych: Artykuł skupiał się na współczesnych zastosowaniach stalowe kopuły, podkreślając ich szerokie zastosowanie w branży rozrywkowej, wystawienniczej i hotelarskiej ze względu na ich futurystyczny wygląd. Łatwość montażu i demontażu połączeń kopułowych pozwala im pełnić funkcję zarówno budynków tymczasowych, jak i całorocznych.

Polidomes jako przykład: Wspomniany artykuł Polidomes jako firma mająca w swoim portfolio wiele przykładów zastosowań kopułowych. Szczególną uwagę poświęcono namiotom eventowym, które są wizytówką firmy. Inne zaprezentowane konstrukcje tymczasowe obejmowały amfiteatry, namioty restauracyjne i podwieszane kopuły. Kategoria kopuł całorocznych reprezentowała glampingi, hale sportowe i bankietowe. Jesteśmy z tego dumni Polidomes został wybrany na bohatera materiału!