Atesty

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Namioty sferyczne jak każdy obiekt użytku publicznego, musi spełniać wszelkie niezbędne przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Normy regulowane są przez prawo i muszą być bezwzględnie przestrzegane.

Istotnym ułatwieniem przy stawianiu konstrukcji hal namiotowych jest fakt, że nie potrzeba pozwoleń budowlanych. Nie zmienia to jednak faktu, że hala musi być skonstruowana tak, by nikomu nie zagrażać.

Szkieletem hali jest stalowa konstrukcja z rur stalowych i to on zapewnia wytrzymałość i stabilność kopuły geodezyjnej. Użyte materiały muszą być dokładnie wyliczone a projekt idealnie odtworzony w rzeczywistości. Tylko wtedy można mieć pewność, że konstrukcja ta jest pewna, a co za tym idzie bezpieczna.

Hala namiotowa to jednak nie tylko konstrukcja, znajduje się na niej bowiem powleczenie wykonane z plandeki, która ma swoja wagę i musi być przez konstrukcję utrzymana. Podczas procesu projektowania należy wziąć pod uwagę nie tylko zwykłe warunki, ale także te które pojawiają się wraz z silnym wiatrem, opadami śniegu, gradu czy rzęsistego deszczu.

Osoba decydująca się na kupno hali namiotowej nie powinna sobie zaprzątać głowy niemal żadnymi formalnościami. Ma za to prawo, a nawet obowiązek (myśląc o bezpieczeństwie swoim i wszystkich osób korzystających z hali) wymagać wiele od firmy u której daną halę zamawia. Bezpieczna hala namiotowa powinna bowiem być wykonywana w zgodzie i na podstawie z projektem wykonanym i sygnowanym przez profesjonalnego architekta. To daje gwarancję, że dana konstrukcja wytrzyma wszelkie naturalne obciążenia. Należą do nich oczywiście obciążenia związane z normalnym jej użytkowaniem oraz równymi warunkami atmosferycznymi. Należy zwrócić także szczególną uwagę na materiały, z których wykonana jest hala. Powinny one bowiem posiadać odpowiednie atesty. Dotyczy to zarówno profili (atest wydaje Instytut Techniki Budowlanej), jak i plandeki (musi być zatwierdzona pod kątem wytrzymałości na ogień). Tego rodzaju dokumenty potwierdzające bezpieczeństwo hali oraz trwałość materiałów z których ją wykonano daje pewność, że hala jest dobrej jakości. Dokumenty te, mogą być potrzebne także przy załatwianiu ubezpieczenia.