Co wiesz o teqballu? 

Teqball wywodzi się z piłki nożnej, jest rozgrywany na specjalnie zakrzywionym stole (nazywanym Teq) i przyciąga coraz większe rzesze entuzjastów amatorów (tequerów) i sportowców młodego pokolenia, których ambicją jest rozwijanie umiejętności technicznych, koncentracji i wytrzymałości. Ten stosunkowo nowy sport powstał na Węgrzech w 2012 roku i jest wyjątkowo równouprawnioną grą pod względem płci – jego zasady określają, że teqball powinien być rozgrywany pomiędzy dwoma (singiel) lub czterema (debel) graczami bez względu na ich płeć. Sport opiera się na punktacji i może być rozgrywany na rozmaitych powierzchniach, od piasku, przez akryl, po nawierzchnię w zamkniętym pomieszczeniu. Pozwala graczowi na maksymalnie trzykrotne dotknięcie piłki przed zwróceniem jej przeciwnikowi, więc jeśli potrafisz trzy razy zażonglować piłką, masz sporą szansę na odniesienie sukcesu w teqballu.

Na poziomie międzynarodowym grę reprezentuje Międzynarodowa Federacja Teqballu (FITEQ). Teqball przyciągnął piłkarzy światowej klasy, a po pojawieniu się na African Beach Games, zmierza obecnie do włączenia na listę sportów olimpijskich. 

Węgry jako kraj, w którym wynaleziono Teqball wciąż zachowują wiodącą pozycję w tym ambitnym sporcie. Wiele międzynarodowych zawodów Teqball odbywa się w Budapeszcie i również tam znajduje się Biuro Prezydenta Międzynarodowej Federacji Teqballu.

Właśnie na potrzeby rozwoju Teqballu, w pobliżu centrum kongresowo-wystawienniczego HUNGEXPO, został zbudowany namiot kopułowy Polidomes. To wyjątkowy, ogromny sportowy namiot kopułowy na świeżym powietrzu. Na zamówienie Docler Holding, Polidomes zaprojektował spersonalizowany namiot geodezyjny o średnicy 27 metrów. Taka sportowa kopuła to idealne rozwiązanie dla teqballowych treningów, a nawet dla zorganizowania Pucharu Teqballu. 

Teqball jest prowadzony przez medialną i technologiczną firmę Docler Holding z siedzibą w Kirchberg. Na oficjalnej stronie Teqballu, jego założyciele stwierdzają, że:

„stworzyliśmy sport, w który można grać w dowolnym miejscu i czasie, w pomieszczeniu i na zewnątrz, bez względu na wiek czy płeć. Twórcy to często marzyciele. My marzymy o przyszłości, w której Teqball będzie Sportem Olimpijskim.”

Spora część zasług należy do Gattyána György – wiceprezesa i współzałożyciela teqballu. György to międzynarodowy biznesmen, odpowiedzialny za strategię biznesową teqballu. Jest założycielem i właścicielem firmy Docler Holding, ale słynie także ze wspierania kultury i nauki. Docenił wartość, jaką ten nowy sport może dać światu.

Gra w Teqballa, węgierskie odkrycie, które testuje koncentrację, umiejętności i wytrzymałość piłkarzy, została zaprezentowana przez ikonę brazylijskiej piłki nożnej Ronaldinho i przez Davida Beckhama.

Geodezyjna kopuła, która została zaprojektowana specjalnie na treningi Teqballa to Polidome 600 – niestandardowy namiot kopułowy, który plasuje się gdzieś pomiędzy Polidome 500 a Polidome 700. Ta zewnętrzna kopuła sportowa została zaprojektowana z niestandardowym długim, panoramicznym oknem, które tworzy cudowną atmosferę wpuszczając światło dzienne. Namiot sportowy Polidomes posiada przy tym 4 pary dopasowanych drzwi i specjalną podłogę izolowaną od wewnątrz wełną.

Obszerna zewnętrzna kopuła sportowa zaprojektowana i zamontowana przez Polidomes w Budapeszcie stanowi idealny dom dla Akademii Phoenix Teqball. Mamy nadzieję, że już w krótce ten sport otrzyma należne mu miejsce na igrzyskach olimpijskich!